Zmień wersję językową na PL
Zmień wersję językową na DE
Zmień wersję językową na EN

Biuro Rzeczy Znalezionych MPK
Infolinia ZTM
Centrala Nadzoru Ruchu MPK

Wyszukiwarka

Sieci społecznościowe

Newsletter

Aplikacja myMPK

Pobierz aplikację myMPK ze sklepu App Store
Pobierz aplikację myMPK ze sklepu Google Play
Unia Europejska
Biuletyn Informacji Publicznej
UITP Member
Strona Główna » #140latMPK
#140latMPK

W tym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu obchodzi swoje urodziny - to już 140 lat pracy na rzecz mieszkańców Miasta Poznania. Chcąc wprowadzić wszystkich w tą wyjątkową aurę, rozpoczynamy publikację cyklu postów z informacjami, ciekawostkami, wspominkami na temat komunikacji miejskiej w naszym mieście.

Zachęcamy również Was – nasi drodzy pasażerowie - do dzielenia się z nami swoimi historiami, wspominkami, ale również materiałami zdjęciowymi lub filmowymi - wystarczy oznaczyć swój post hashtagiem #140latMPK Gotowi? Zapnijcie pasy i zaczynamy!




Czy wiesz, że po Poznaniu jeździły autobusy napędzane gazem świetlnym? Pod koniec 1941 roku nastąpiło ograniczenie ruchu autobusowego z powodu braku dostatecznej ilości paliw płynnych. W 1942 roku okupant przystąpił do przebudowy trzech autobusów.

 

Czy wiesz, że już w 1848 roku polski wynalazca Jan Józef Baranowski wynalazł na emigracji pierwszy ręczny kasownik do biletów? Zasada działania oraz budowa zbliżona była do tych używanych obecnie. Za swój wynalazek rok później otrzymał na Wystawie Krajowej w Paryżu medal ministra robót publicznych Francji oraz medal francuskiego Towarzystwa Zachęty do Wynalazczości. Ponad pół wieku później w 1928 roku w londyńskim metrze pojawił się pierwszy automat do sprzedaży biletów.

 

Czy wiecie, jaki był najpopularniejszy autobus lat 70.? Niewątpliwie najbardziej popularnym i niezawodnym, najbardziej zapamiętanym był Jelcz, czyli popularny „Ogórek”. To miano uzyskał dzięki swojemu aerodynamicznemu kształtowi.

 

Czy wiecie, gdzie zbudowano pierwszą zajezdnię tramwajową? We wrześniu 1880 roku Poznańskie Towarzystwo Kolei Konnej zakupiło 0,5 ha ziemi przy ul. Gajowej. Była to działka na narożniku obecnych ulic Gajowej i Sienkiewicza - na terenie ówczesnego dworca Starogardzkiego (dla porównania podamy, że najnowszą zajezdnię na Franowie zbudowano na obszarze 17 ha).

 

Czy wiesz, że MPK Poznań w 1977 roku ówczesne Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu otrzymało nagrodę Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska za zdobycie I miejsca w ogólnokrajowym współzawodnictwie przedsiębiorstw komunikacji miejskiej i otrzymało pierwszych 10 nowoczesnych jak na tamte czasy autobusów Jelcz-Berliet PR100U (U – Urbain, fr. miejski). Nasza firma była jednym z pierwszych krajowych przewoźników, których tabor zasiliły nowe autobusy.

 
Początek Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna Ostatnie